Nezaradené

Čo je patchwork a quilt

Vysvetlenie terminológie patchwork, quilt, quiltovanie, free motion quilting, walking foot quilting, longarm quilting, paper (foundation) piecing, english paper piecing, art quilt, modern patchwork. Spolu s mojimi zošívaNinami a prešívaNinami.

Patchwork (PW)

Patchwork ako taký (z angličtiny patch-záplata), teda zošívanie kúskov látky pôvodne slúžil na využitie zbytkov látok alebo obnoseného oblečenia. Dnes sa používajú hlavne nové látky (najčastejšie plátno zo 100% bavlny), často v kolekciách špeciálne navrhnutých pre túto techniku. Zošitím rôznofarebných kúskov sa vytvára menší celok (blok), často geometrického tvaru. Spojením jednotlivých blokov potom vzniká samotné dielo. Môže to byť oblečenie, tašky, doplnky, nástenné obrazy aj bytový textil ako vankúše a deky (quilty-vysvetlené nižšie).

Bloky ,,polené štvorce” spojené do obrazca
Patchwork taška zošívaná z čiernych a červených štvorcov
Patchwork taška čierno-červená šitá na objednávku

Patchwork môže mať mnoho podôb a nemusí mať len praktickú funkciu. Čoraz častejšie sa objavuje ako forma umenia.

Ja som patchwork mánii prepadla v roku 2015.

Takže najprv tie látky nastriháš, aby si ich potom mohla zošiť?

Môj prvý patchwork výtvor-vankúš pre mamu.

A tu je naše nedávne zimné prestieranie na stôl.

zimné prestieranie na stôl s vločkami
Behúň s vločkami

Čo je to quilt

Quilt z angličtiny jednoducho deka, prešívať alebo prešívaná deka. Quilty, teda deky vytvorené tromi vrstvami látka+výplň+látka sa objavili vraj už v starovekom Egypte. Ale preslávila ich až Amerika, kde táto tradícia pretrváva od 18. storočia dodnes. U nás nemá takú silnú tradíciu, no postupne sa dostáva do povedomia.

Pokiaľ ide o patchwork, quilt sa väčšinou skladá z topu, ktorý je onen zaujímavý z látok zošitý kus, výplne-najčastejšie vatelínu a zadnej látky. Spolu takzvaný sendvič. Zadná látka väčšinou býva jednoduchá, nezošívaná. Neplní totiž estetickú funkciu, pokiaľ quilt visí na stene alebo leží na posteli, prakticky ju nevidno.

Zimné prestieranie so zadnou stranou z nebielenej bavlny

Quiltovanie

Určite ste si všimli, že je prestieranie vyššie prešité. Prešitie celého diela, teda spojenie troch vrstiev je nevyhnutné, inak by sa oddeľovali. A tak ako je zaujímavá predná časť, dokáže byť zaujímavé aj samotné prešívanie, teda quiltovanie.
Quiltovať deku môžete ručne alebo strojom. Ručne asi nemusím vysvetľovať. Strojom viete šiť rovné čiary, ozdobné stehy. To každý pozná. Ale existuje aj voľné prešívanie strojom, alebo free motion quilting. Vtedy si vypnete na stroji podávanie zúbkov a sendič pod ihlou posúvate vy. Niečo ako maľovanie, ale opačné, keďže hýbete plátnom pod nehybným štetcom. Zúbky sú vypnuté, nič látku neposúva ani nedrží. Dĺžka stehu záleží od rýchlosti, ktorou hýbete rukami. Výhodou je možnosť pohybu do všetkých strán. Nevýhod by som našla viac, hlavná je, že to nejde samo 🙂 Je to o trpezlivosti a tréningu.

Voľne quiltovať som začala v roku 2016, najprv na Veritaske, ktorú som k tomu nevedela presvedčiť a neskôr na Božke (Bernina 240). Naozaj to nie je jednoduché. Každý má iný vzor, ktorý mu pod rukou ide sám a tie ostatné jednoducho nie a nie. Mne na začiatku nešli meandre a rovné čiary, zato kolieska som obľubovala 🙂

Jedno z prvých mojich quiltovaní, vzor kolieska alebo bubliny

A poddali sa aj tie rovné čiary!

Ukážka voľného quiltovanie na deke
Ukážka voľného quiltovanie na deke

Objemnejšie projekty ako deka sú náročnejšie nie len časovo, ale aj fyzicky. Napchať vrstvy pod stroj, hlavne ak má malé voľné rameno ako Božka (16 cm) dá zabrať. Na obrázku nižšie som už skoro na okraji, aj tak vidieť, že mám medzi ihlou a telom stroja zvyšok deky napchatý tesne. V tomto prípade som neprešívala voľne, ale rovnými čiarami pomocou kráčajúcej pátky (walking foot quilting), ktorá pomáha posunu látky zhora, čím sa spolu s posunom zúbkami zospodu zabezpečuje rovnomernejší steh a predchádza sa hromadeniu materiálu pred pätkou.

Patchwork deka pod šijacím strojom
Patchwork deka pod Božkou

Longarm quilting

Na prešitie väčších projektov, akými deky určite sú, sa často využíva špeciálny šijací stroj s dlhým ramenom (longarm). Súčasťou zostavy býva quiltovací rám, v ktorom je sendvič napnutý. Stroj potom ,,jazdí po deke” či už programovane alebo opäť len pomocou šikovnosti obsluhovača 🙂
Tu obrázok nebude, ja si musím vystačiť s Božkou.

Paper (foundation) piecing

Takzvané šitie cez papier. Ide o typ patchworku, pri ktorom sa pri zošívaní dielikov využíva podklad (foundation), v minulosti často látka, dnes papier, ktorý je možné po došití odstrániť. Doslova sa zošíva aj s podkladom, čím sa odlišuje od EPP (english paper piecing). Pri papieri je výhoda, že si vzor priamo vytlačíte a šijete potom po predtlačených čiarach.

ukážka zadnej strany patchworku šitého technikou paper piecing
Paper (foundation) piecing

Výhodou šitia cez papier je oproti klasickému zošívaniu väčšia presnosť. Niektoré drobné detaily by ste ani klasickým zošívaním nedosiahli. Samotné šitie vyžaduje zvýšenú pozornosť a sústredenie a nie každý šitie cez papier na prvý raz pochopí.

Ja som sa ho dlho bála, nakoniec som si stiahla nejaké návody, pozrela videá a tadá! Moje prvé dielo-košík s pásavcom podľa kúpeného strihu od Sewhooked.

Pásavec šitý metódou paper piecing

Neskôr som skúšala vyrobiť si vlastný strih, čo sa mi aj podarilo a vznikol jesenný list.

jesenný list šitý cez papier
Jesenný list šitý cez papier

English paper piecing EPP

Túto metódu mnohí poznajú ako ,,šablónkovú”. Okolo papierovej či inej šablónky sa zažehlia okraje látky. Následne sa šablóny prikladajú k sebe a stehom (matracovým alebo aplikačným) sa ručne zošívajú. Hádam najznámejšia je babičkina záhrada (áno, grandma’s garden), vzor, ktorej základ tvoria hexagóny.

Benzén z hexagónov

Art quilt

Podľa The Art Quilt Association (AQuA) je art quilt originálnym vyjadrením konceptu alebo nápadu na rozdiel od pridŕžania sa vzoru. Je zložený prevažne z látok alebo materiálov pripománajúcich vlákna (fiber-like), z jednej alebo viacerých vrstiev spojených stehmi alebo inak.

Myslím si, že toto je veľmi široká oblasť a každý za umenie považuje niečo iné. Môj pokus o ,,originálne vyjadrenie konceptu” je nástenný obraz Kriváň.

Kriváň vytvorený metódou šitia cez papier

Modern patchwork

Patchwork možno rozdeliť na klasický a moderný (a určite aj niečo medzi tým ako moderný tradicionalizmus). Pokiaľ si predstavíte pod pojmom patchwork deku zošitú zo štvorcov alebo rovnakých blokov s použitím troch kvetinových a dvoch neutrálnych látok, zrejme poznáte hlavne klasiku. Klasické je tiež použitie blokov, ktoré spolu vytvárajú jeden celok, pričom sa často opakujú. Vzor býva podčiarknutý prešívaním. Za klasiku by som napríklad označila prvý vankúš aj prestieranie vyššie.

Čím je teda moderný patchwork iný? Pomôžem si bodmi, ktoré na svojej stránke uverejnila organizácia MODERN QUILT GUILD. Nemusia byť všetky splnené a tiež môže quilt obsahovať aj iné prvky.

Moderný quilt

  • výrazné farby a potlače látok
  • vysoký kontrast, jednofarebné plochy
  • iné ako tradičné spôsoby zošívania látok
  • minimalizmus
  • rozsiahly negatívny priestor (nepoužitý priestor, vyššie spomínaná jednofarebná plocha)
  • asymetria

A ja doplním z toho, čo som odpozerala z hotových moderných quiltov

  • sendvič často spojený jednoduchým prešitím rovnými čiarami
  • voľné quiltovanie môže dielu dávať iný rozmer a nemusí korešpondovať s patchworkovým vzorom, môže ho aj potláčať

Okrem toho je Modern Patchwork aj môj obľúbený obchod s látkami 😛

Nie vždy sa dá dielo jednoznačne zaradiť a často to dvaja ľudia môžu vnímať rozdielne. Za môj prvý náznak moderného patchwork napríklad považujem Našu prvú deku, pretože som použila len dve kontrastné látky (výraznú pásikavú a bielu), ktoré sú na ploche zastúpené vyvážene. Nevychádzala som zo žiadneho tradičného vzoru, ale hrou s posunutím pásov som vytvorila vzor pripomínajúci vlny. S quiltovaním som sa vyhrala, ale nie v zmysle podčiarknutia vzoru. Táto deka bola mojím tréningovým kusom, aby som sa naučila rôzne quiltovacie vzory. Preto som každý úsek prešila inak 🙂

Naša prvá deka

Ďalšie práce čakajú na dokončenie

Top na detskú patchwork deku srdcia

Moja práca

Možno sa pýtate, kam sa teda zaraďujem ja. Odpoviem, že sa stále hľadám, aj keď čoraz viac ma to od klasiky ťahá k modernému. Klasika je často akoby oddychom, ak dopredu viete, čo idete šiť. Moderný quilt poskytuje väčší priestor fantázii a sebarealizácii. Predtým je ale potrebné dokonale ovládnuť techniku. Preto som sa pustila do quiltu Dear Jane, ktorý je replikou klasického patchworkového vzorovníka z roku 1863 od Jane Stickle. Dear Jane je kombináciou šitia cez papier, klasického zošívania aj aplikácii.

ukážka patchwork blokov do Dear Jane
Prvé pw bloky do Dear Jane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *