deky,  Návody

Dear Jane quilt projekt (úvod)

Dear Jane alebo Baby Jane je rekonštrukcia quiltu z roku 1863 od Jane Stickle.
(Čo je to quilt sa dozviete tu).
Originál sa nachádza v Benningtonskom múzeu a vystavuje sa len určitý čas v roku nepresahujúci dva mesiace, aby sa predišlo jeho poškodeniu.


(Obrázok zo stránky múzea)

V čom je tento quilt taký unikátny? Na dobu svojho vzniku ide o veľmi netypické dielo, hoci patchworkové deky majú v Amerike dlhú tradíciu. Je to vlastne obrovský patchworkový vzorkovník s 225 rôznymi blokmi, zložený z 5602 dielikov látok. Žiadny blok sa pritom neopakuje dvakrát, aj keď niektoré sú si veľmi podobné 🙂

Prečo sa volá Dear/Baby Jane?

Originál od Jane Stickle je nazvaný jednoducho Sampler alebo Vzorkovník. Quilt spopularizovala Brenda Papadakis (jej stránka www.dearjane.com), ktorá zahliadla jeho fotku v knihe v roku 1991 a uchvátila ju tak veľmi, že sa rozhodla quilt preštudovať a o 5 rokov neskôr vydala svoju knihu Dear Jane: the Two Hundred Twenty-five Patterns from the 1863 Jane A. Stickle Quiltktorá sa venuje všetkým 225 blokom v prípade, že si chcete niečo podobné ušiť. Pomenovanie Dear Jane, teda drahá Jane pochádza práve od Brendy Papadakis a je to jej registrovaná značka. A keď sa na kurze šili jednotlivé bločky, často im hovorili bábätká. Originál ,,Mother Jane” je niečo ako matka všetkých bábätiek, preto sú všetky repliky vlastne Baby Jane 🙂

Kto si chce prečítať niečo o tomto quilte (anglicky), tu je link.

Dear Jane vo svojej jedinečnosti

Obsahuje 169 štvorcových blokov veľkosti 4-5″ (palcov, to predstavuje stranu dlhú asi 10-13 cm), čo je pre polovicu devätnásteho storočia netypické, keďže sa šili bloky veľkosti okolo 10-12″. Niektoré dieliky sú menšie ako 1/4″ (6 mm), iné majú aj 2″ (5 cm). Od jednoduchých blokov sa cez komplikované dostaneme až k takým, ktoré sú zložené zo 40 dielikov! Niektoré vzory možno bežne nájsť na iných tradičných quiltoch z tohto obdobia, iné sú jedinečné a zrejme vymyslené samotnou Jane.

Treba podčiarknuť, že celá deka je zošitá z jednotlivých dielikov alebo formou aplikácie látky na látku RUČNE!

Zatiaľ čo štvorcové bloky sú považované za tradičné, trojuholníkové bloky po stranách sú jedinečné. Na každej strane sa nachádza 13 zošívaných alebo aplikovaných blokov (teda spolu 52) doplnených štrnástimi medzitrojuholníkmi z farebných látok.

Niektorí do celkového počtu blokov rátajú aj nezošívané trojuholníky. To by sme mali 169 štvorcových + 52 trojuholníkových + 56 nezošívaných trojuholníkových + 4 rohové bloky. Dokopy 281 blokov. Na jednom zo štyroch rohových blokov sa nachádza nápis:


(obrázok z http://www.thebluecatcreations.com/dearjanehistory.php)
Počas (občianskej) vojny v roku 1863. 5602 dielikov. Jane A. Stickle.

Namiesto rovného okraja je deka zakončená oblúkmi so začiatkami a koncami v špičkách trojuholníkov, čo je jej ďalším netradičným oživením.
Zadná strana je vytvorená zo starej ľanovej posteľnej plachty patriacej podľa nájdených iniciálok S B zrejme Janinej matke. Už vtedy recyklovali!

Farebnosť

Každý z blokov je vytvorený len pomocou dvoch látok. Základnú bielu dopĺňa vždy farebná, často vzorovaná bavlnené látka. Každá farebná látka je pritom použitá tiež len raz. Neuveriteľné, však?
V strede je zelený blok, pričom ďalšie zelené bloky sa vyskytujú až v rohoch strednej časti. Okolo stredového bloku sa nachádzajú žlté bloky. Okrem zopár modrých blokov v stredovej časti a po okrajoch nájdeme v quilte hlavne odtiene červenej, ružovej, fialovej a hnedej. Niektoré pôvodne fialové bloky mohli časom zmeniť farbu na hnedú.

Čo vieme o Jane?

Jane sa narodila 8.4.1817 v meste Shaftsbury, v štáte Vermont. Po smrti otca zdedila spolu s bratom a sestrami podiel na jeho farme. Zrejme mala aj nejaké vzdelanie, keďže sa to spomína ako vôľa jej otca v závete. Jane je s manželom Walterom zapísaná na listinách z roku 1850 ako farmárka, jej brat Erastus ako krajčír. Pravdepodobne práve jej brat mohol byť jej zdrojom pestrých látok.

Ako sa ale farmárka dostala k šitiu? Nie je čudné, že ženy ovládali ručné práce, quilty z tohto obdobia ale nebývajú také komplikované. Veď ak ste potrebovali deku, chceli ste ju dokončiť popri ostatnej práci čo najrýchlejšie. Podľa údajov z kroniky bývala v roku 1860 Jane dočasne bez manžela, on je zapísaný na farme jej brata Erasta. Zdroje sa rozchádzajú, no pokiaľ sa Jane už nestarala alebo v dôsledku choroby ani nemohla starať o hospodárstvo, mohla mať dostatok času na šitie. O niekoľko rokov neskôr ich hospodárstvo vyhlásilo bankrot. Jane zomrela v roku 1896 a je pochovaná v rodnom meste.

Nápis ,,In War Time” sa viaže k občianskej vojne prebiehajúcej v rokoch 1861-1865. V zbierke múzea v Benningtone sa deka ocitla zrejme vďaka daru od Janinej netere okolo roku 1938.

Prečo?

Keď sa na deku zahľadíte, nedá sa nevedieť, prečo ju každý chce. Je krásna, je zaujímavá, dá sa ušiť na milión spôsobov (vôbec nemusí ísť o repliku všetkých blokov), je to výzva pre skúsené patchworkárky, no mnoho blokov dokážu zvládnuť aj začiatočníčky. Ja by som nikdy nepovedala, že niekedy budem šiť deku, ktorá sa doslova produkuje masovo po celom svete (a predsa stále ide o ručnú prácu), pretože tradičný patchwork mi nie je úplne blízky. Pamätám si projekt 365 (deka, ktorej bloky sa šijú 365 dní v roku, čo deň, to blok), páčil sa mi, ale hovorila som si, že do toho by som nikdy nešla a nezvládla by som to.

Keď ale Gitka Kolačkovská rozbehla projekt Dear Jane, musela som sa pripojiť, lebo deka ma uchvátila! Volala ma. Tým, že je každý blok iný, nikdy sa nebudem nudiť a je to pre mňa dokonalá škola geometrie, kreativity, precíznosti, žehlenia, šitia cez papier aj ručne. A vraj trpezlivosti. Ale ja stále budem tvrdiť, že ja som len vytrvalá, keď dokážem toľko párať a prerobiť blok aj trikrát. Lebo keby ste videli, koľkokrát ho hodím od zlosti o zem, nenazvali by ste to trpezlivosťou. A niektoré neprerobím, lebo sa chcem odnaučiť perfekcionizmu 😀

Obľúbenosť quiltu a ako na to

Snažila som sa zistiť, koľko Baby/Dear Jane bolo už vytvorených, ale je to takpovediac nemožné. Som si istá, že sú ich stovky, ak nie tisícky! Zopár si môžete pozrieť tu a myslite na to, že na internete zďaleka nebudú všetky.
Je známe, že po vydaní knihy nabrala deka na popularite a začala sa mánia v šití. Okrem knihy vyšlo aj CD, tiež bola vytvorená kolekcia látok špeciálne pre Baby Jane deky. Electric Quilt má dokonca samostatný program Dear Jane s návodmi na všetky bloky. Na internete sú dnes dostupné návody na Baby Jane prevažne využívajúce metódu šitia cez papier alebo šablónky kombinovanú s aplikáciami.

Ja osobne môžem odporučiť super stránku od Susan Gatewood
http://www.susangatewood.net/mypatterns.html, ktorá vytvorila návody a ponúka ich ZADARMO. Bude ale rada, ak darujete určitú čiastku Benningtonskému múzeu. Ku každému bloku je odfotený aj pôvodný blok, čo môže veľmi pomôcť v rozhodovaní sa o farebnosti dielikov.

Pokiaľ si neviete rady so šitím niektorých blokov, na stránke http://thatquilt.blogspot.com/ napravo v sekcii BLOCK TUTORIALS stačí nájsť ten zákerný a pozrieť si spôsob šitia. Kiež by som túto stránku poznala skôr!

Podporné skupiny na Facebooku:
Dear Jane Quilting Group
The DEAR JANE Quilting Challenge

slovenská Patchwork – čarovanie s látkami, v ktorej sú uverejnené aj návody, ktoré niekde splašila Gitka 😀

Fuh, práve som si uvedomila, aký elaborát som vytvorila, takže o tom, ako ja šijem svoju Jane nabudúce 🙂

Malá ochutnávka: stav k 13.10.2018

Dear Jane prvé 4 riadky

Dear Jane® is a registered trademark of Brenda Papadakis.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *