Kolekcie

Kolekcia značkové kabelky

Za značkovými kabelkami sa ženy väčšinou trhajú… Toto sú tiež značkové kabelky, ale v mojom podaní. Značky výstražné, príkazové, zákazové. Celý nápad vznikol v roku 2016 🙂 Nahliadnite do zákulisia.

Tento článok bol 29.12.2016 uverejnený na Sashe.

Od návrhu až po tajné fotky zo zákulisia

V hlave mám plno nápadov, občas ich dám na papier, občas pozabúdam… Počas voľných chvíľ si často niečo kreslím, veľká väčšina skončí v koši, niektoré odložím na ,,neskoršie vyhodenie”. Pri jednom z vyhadzovaní takýchto čarbaníc som objavila tento návrh na kabelky z 30. júla 2016. Pri každom návrhu si overujem, že to ešte nikdy nikto nevymyslel (a keďže už skoro všetko je vymyslené, preto asi tak 99% končí v koši). Pri tomto som nenašla nič podobné 😮 nechápem, ako je to možné, ale radšej už hľadať ani nebudem, lebo ma ten pocit celkom hreje 🙂

Už predtým som chcela priniesť niečo svoje a zrazu sa mi kolekcia kabeliek so značkami zdala ako úžasný nápad. Veď čo, vystrihnem to, ušijem to, ľahké, nie? Haha, občas sa zasmejem sama na sebe.
Okrem toho, že som nikdy nešila okrúhlu kabelku, nemala som vhodné koženky a samozrejme čas.

Ale odhodlala som sa!

K realizácii som sa dostala (podľa dátumu na fotkách) v polovici novembra. Najprv som rysovala, vypočítavala miery jednotlivých dielikov, aby pekne sedeli, keď ich zošijem. Presne tak, nesedeli.
Takže som každý rozmer vynásobila nejakou odchýlkou (bulharskou konštantou) a vytvorila som si vlastný vzorec na prepočet mier, za ktorý nedám ruku do ohňa, že bude fungovať aj pri inej veľkosti, ale pri tejto to zjavne vyšlo.
Môj prvý pokus o okrúhlu kabelku vyzerá nie práve vábne, ale bola som na seba aj tak hrdá, že som si niečo vymyslela a zrealizovala to. Ako vidíte, som nútená fotiť sa o zrkadlo a ruka v zábere tomu tiež dodáva šarm 😀

Edit 2018: kabelku mám doteraz odloženú a pozerám sa na ňu každý deň na skrini v spálni! Hoci ju nikdy asi nosiť nebudem, keďže s ňou nie som spokojná, nechcem ju rozpárať ani vyhodiť. Pripomína mi, že sa po neúspešnom pokuse nemám vzdávať.

Motívy na ,,značkové kabelky”

Inšpirovali ma dopravné značky, zákazy, príkazy a bezpečnosť pri práci (Vrbovskí víťazi ako inak). Papierové šablónky som si nakreslila, oskenovala, zmenšila/zväčšila, urobila viac kópií, povystrihovala, náročnejšie vzory preniesla na kartón (papier to nevydržal).

A poď ho vystrihovať!

Šup vystrihnúť z koženky. Šup šup… Po použití troch druhov nožníc, občas nadávaní, občas prosení, som naozaj povystrihovala šialené dieliky, ale šup šup to nebolo. Len pre predstavu, jelenček mi trval hodinu, až som ho presviedčala, nech tie parohy radšej zhodí.
Vľavo papierová predloha, vpravo koženka.

Prišívanie slimačím tempom

Následne som dieliky prišila na podklad (ešteže existuje style-fix páska na prichytenie), to bolo tiež niečo. Pätku stroja som dvíhala takmer po každom stehu, aby som zmenila smer. A samozrejme každý malý zákerný dielik bolo potrebné prišiť zvlášť a následne začistiť nite. V tejto časti boli moje prsty dopichané prvýkrát. Opäť prišli otázky, koho to bol nápad… Našťastie môj 🙂

Miniatúry prišité, idem dať kabelke tvar

Myslela som si, že mám to najhoršie za sebou. Predsa ,,už len” paspulky, bočný diel so zipsom, podšívka s vreckami, popruhy…
,,Paspulky” (spisovne kédre alebo výpustky) si vyrábam sama, som celkom pedant na rovnaký odtieň a materiál paspulky a zvyšku diela, čo je moja smola. Podľa mojich skromných výpočtov som ich našila v troch rôznych farbách pre túto kolekciu dokopy asi 18 m (niečo mi aj ostalo), na každú tašku ide asi meter a pol. Prišiť ju už viem, ale s nadpájaním som mala problém, no internet pomohol. A vyzerá to nakoniec (vpravo) oveľa lepšie ako dve prekrížené paspulky do stratena na mojom skúšobnom kuse (vľavo).

Ide sa na podšívku. Mimochodom, posunuli sme sa časovo niekam na koniec novembra 2016. Prvýkrát som neobkreslila každý dielik zvlášť v snahe šetriť látku. Robila som naraz tri vrstvy-na každú tašku dvakrát okrúhly diel, dvakrát zrezaný na vrecká, jedenkrát menší zrezaný na hornú stranu zipsového vrecka. A samozrejme k tomu výstuže. Nažehliť, ušiť, prišiť na dieliky v krajíčku. Koženka sa nesmie špendliť, preto ,,kolíčkujem”.

Takto som si výsledok práce často rozkladala a kochala sa. To nie je neporiadok, to je kreatívne prostredie. Edit 2018: už mávam upratanejšie. Niekedy. Naozaj!

Ďalej je to už len o meraní, rezaní, šití, navliekaní metrážového zipsu, šití, kolíčkovaní, šití, výmene zlomenej ihly, kontrole, šití… občas fotení.

 

 

Dokončovanie

Najhoršou časťou bol pre mňa šikmý prúžok na začistenie vnútorných hrán. Napriek výčitkám svedomia (nerovnaký farebný odtieň ako podšívka) som kúpila hotový. Jedna strana sa dá prišiť strojom, ale druhá? Napriek radám iných, ktoré mi pomohli a určite ich využijem pri ďalších projektoch, na týchto kabelkách sa strojovo druhá strana prišiť nedá, vrstva je príliš hrubá a steh skáče. Tak teda ručne. Hoci mám náprstok, potrebovala by som asi brnenie. Prsty som mala dopichané druhý, tretí, štvrtý, xtý raz a preto sa nedali tašky chrliť jedna za druhou, ale potrebovala som čas na regeneráciu. Poslednej som šikmý prúžok zašila predvčerom (27.12.2016). Prvé šikmé prúžky som dávala asi za hodinu, posledné tak za pol, nechcem vedieť, koľko je to dokopy, ale tie audioknihy čo som si vypočula boli super.

Tašky som prevrátila, ušila popruhy a prirobila ich šrobovacími nitmi-do závitu som vždy kvapla trochu lepidla. Bolo to moje prvé nitovanie, ale určite nie posledné, výsledok sa mi páči.

A včera a dnes som fotilaaaa veľa veľa a písala článok. Najradšej by som sem dala všetkých asi 200 fotiek z výroby, ale naše internety by to asi nezvládli.

Každá taška je jedinečná, používala som zámerne iné kombinácie farieb, aby som videla, ako to ukáže. Samozrejme, rada zhotovím na želanie inú-iný motív, iné farby. Stačí si priať. Ehm a urobiť objednávku.

Do tejto kolekcie som dala seba a dávam do nej aj veľké nádeje, že zaujme 🙂

Aké kabelky som doteraz ušila?

Hore na obrázku vidíte zhora doprava:

  1. Kabelka bezpečnosť pri práci Ochrana zraku
  2. Kabelka dopravné značenie Cestička pre cyklistov (zatiaľ mala najväčší úspech)
  3. Kabelka bezpečnosť pri práci Ochrana sluchu
  4. Kabelka zákazová Zákaz fotografovania
  5. Kabelka výstražná Pozor zver
  6. Kabelka zákazová Nedotýkať sa
  7. Kabelka mesiac a hviezdy (predskokan kolekcie)
  8. Kabelka Rádioaktivita

A ešte som šila na želanie Kabelku pre bežkyňu

Kabelku s logom Slovanu

A konečne prišlo aj na mňa 🙂 Ušila som si osobný Únikový východ.

A myslela som pri tom na to, že v taške nosím niekedy všetko, takže je dosť priestranná.

Značkové kabelky mám stále v ponuke!
Celú kolekciu nájdete v obchode na Sashe TU (klik)
alebo si ich môžete objednať na Facebooku TU (klik), stačí, keď mi napíšete správu 🙂

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *