Môj brloh,  Návody

Nástenka zo žehliacej dosky a recept na poťahované magnetky

Načo Ti to bude, vyhoď to!

🙂
Poznáte? Možno to hovoríte niekedy sami sebe. A potom si poviete, že sa to ešte zíde?

Z odpadu poklad

Toto prirovnanie ,,z odpadu poklad” som začala používať jedného dňa, keď som našla zaľúbenie v pretváraní zdanlivo nevyužiteľných vecí.

Ja si napríklad odkladám z mojej tvorby mini odstrižky a potom ich ďalej využívam. Hromadenie bordelu je podľa mňa ale choroba a toto nemá byť návod ako na to. Iba zamyslenie sa, čo z toho, čo ideme vyhodiť, by sme napríklad vyhodiť nemuseli. Ale mohli by sme to predať či darovať (napríklad spotrebiče, oblečenie) alebo použiť viackrát (jednorázové plastové obaly). Alebo z toho vytvoriť niečo užitočné. Z odpadu vytvoriť poklad.

Využitie starej žehliacej dosky

Ak si pamätáte žehliacu dosku na skrinke:

od nového roka mám parnú stanicu a to by už skrinka vyrobená z drevotriesky nedala. Tak sme ju presunuli do kuchyne (ani tam to nedáva…) a ja som si kúpila novú žehliacu dosku, ktorú som obliekla poťahom s buldočkami. Má nastaviteľnú výšku, takže ju využívam aj ako prídavný stolík pri quiltovaní 🙂

Starej, krivej a nestabilnej dosky som sa potrebovala zbaviť. Iste, bolo by jednoduché oprieť ju o kontajner a čakať, kto si ju vezme (toto často vídavam u nás, asi je to fenoménom sídlisk), o trochu náročnejšie by bolo odniesť ju do zberného dvora (robíme to tak s veľkým odpadom, ale mám pocit, že sme ojedinelý úkaz!). 

Pamätám si, že pri hľadaní stojanov na nite som raz narazila aj na stojan vytvorený zo žehliacej dosky. Tak som sa znovu pozrela na to, čo sa dá vytvoriť zo starej žehliacej dosky. Kedže stojan na nite už mám z akulitu, háčiky nepotrebujem, nakoniec som sa rozhodla pre magnetickú nástenku. Teda vlastne kovovú nástenku, na ktorú magnetkami budem pripínať papiere, ktoré sa mi večne povaľujú všade.

Z dosky som teda najprv odstránila všetky časti, ktoré som už na stene nepotrebovala. Všetko sa dalo zvládnuť pomocou sily a klieští, až na túto páčku,

ktorú som nevedela vyvliecť kvôli trčiacemu privarenému kúsku. Rozhodla som sa ho odpíliť. Zobrala som pílku na železo (tentokrát naozaj tú na železo) a keď už som skoro víťazne dopílila (SAMA!),

vstal priateľ a zamračene (ako vždy, keď nechápe moje pohnútky) sa spýtal

Nechceš pomoc? A prečo to vlastne nepíliš cez tú tyčku? Pôjde to ľahšie.

Pche! Asi 2 sekundy som zaváhala, lebo prijať pomoc znamená stratiť kredit za SAMA, ale musím uznať, že používanie sily a pílenie ma dosť unavilo, takže som bola rada, že sa ponúkol sám. A že som mala správnu pílku!

Priateľ odpílil

Toto vzniklo

Dosku som ešte vyčistila od hrdze, aby som ju nemusela maľovať. Vlastne sme aj tak nemali farbu. Potom sme ju pripevnili na stenu na štyroch miestach. Tadá

Recept na poťahované magnetky

Opäť som využila ,,smeti” alebo lepšie povedané veci, ktoré som neplánovala v blízkej dobe použiť, ale teraz akoby som našla.

Rp. (recipe=vezmi)

 • zbytky látok – moje sú štvorčeky so stenou cca 4 cm (1,5″)
 • kovové gombíky na poťahovanie –  mám rozmer 28 z putovného balíčka Sandokana, do ktorého som sa zapojila na Sashe 🙂 Neviem, čoho 28. Ale pre predstavu majú priemer 15 mm.
 • magnety – mám malé, ale silné neodýmové, ktoré som pôvodne chcela dávať do chňapiek, ale škodí im teplo
 • lepidlo – mám Duvilax, kvôli spomínaným magnetom nemôžem použiť nič horúce (tavnú pištol)
 • pomôcku na poťahovanie gombíkov (áno presne takto to nájdete v obchode)

Postup

 1. Použijeme vhodnú veľkosť látky k veľkosti gombíka na poťahovanie
 2. Spodnej kovovej strane gombíkov odstrihneme očká-nebudeme ich potrebovať nikam našívať 😉
 3. Zo štvorčeka si vystrihneme okrúhlejší tvar
 4. Vložíme do okienka pomôcky s vhodnou veľkosťou. Vtlačíme vrchný diel, čím sa nám okraje látky zahnú dovnútra.
 5. Vložíme spodný diel
 6. Pretlačíme cez pomôcku a poťahovaný základ je hotový
 7. Takto vyzerá základ po rozobratí, kvapneme ešte lepidlo a znovu spojíme (osvedčilo sa mi to robiť radšej potom ako patlať to lepidlom pred pretlačením-hádajte prečo).
 8. Prilepíme magnet a necháme poriadne vyschnúť. Ja som bola nedočkavá a pár sa mi rozpadlo… Po druhom lepení som sa ich deň nechytila a držia ako prilepené!

Tak a už len stačí pripnúť všetko, čo by sa inak stratilo a tešiť sa, že z odpadu je poklad. K šijaciemu stroju nástenka zo žehliacej dosky perfektne zapadla. Kto si ju všimol už na fotke so žehliacou doskou? 😉

Teraz mám na nej vzorky jednofarebiek, nejaké bločky, návody na bločky, návody na lemovanie (hoci ich už poznám naspamäť), kura je zvinovací meter, v magnetických nádobách na korenie mám špendlíky, v zlatom kvetináči vedierku mám zlaté zahnuté špendlíky na quilty a ešte som tam aj zavesila rámiky od Braňa (vyšívacieho).

Ak tiež máte takúto nástenku alebo si ju vyrobíte, dajte mi vedieť, poteší ma to! 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *