Môj brloh,  Návody

Rozprávka o domčeku pre Božku

Kde bolo tam bolo, bol jeden šijací stroj menom Božka, ktorý túžil po stolovom domčeku, v ktorom by si pekne hovel. Jedného dňa sa majiteľka Nina rozhodla, že Božke takýto stôl po štátniciach vyrobí. Na začiatku bol obyčajný voňavý borovicový stôl INGO z IKEA. A natešená Božka 🙂

Internet bol plný všakovakých postupov, fanfáry vďačnosti znejú pre Martu za tento návod , ktorý veľmi pomohol pri výbere stola a umiestnení dosky na sedenie Božky. No malo to jeden háčik. Božka je stroj s kyvným chapačom, cievka so spodnou niťou sa vkladá zboku. Väčšina domácich strojov má chapač rotačný, uložený horizontálne, teda výmena spodnej cievky je možná zhora. Tým by bolo všetko ľahšie a stačilo by vyrezať jednu dieru… ale nebolo by o čom rozprávať 🙂

Najprv princ Jakub vyrezal do vrchnej dosky otvor s obrysom Božky a jej prídavného stolčeka. Vyrezávacie práce sa mu podarili na milimeter presne.

Aby sa mohla umiestniť spodná doska, na ktorej bude Božka sedieť (tu hore ↑ na obrázku už je), medzi základnú obdĺžnikovú konštrukciu stola sa pridali dve podporné drevené nohy. Tretia noha na obrázku položená na nich nakoniec nebola potrebná a slúži čisto na pochválenie sa, že princ Jakub má doma vždy nejakú rezervu 🙂

Dosku na sedenie Božky pripevnil Jakub závitovými tyčami M8 tak, aby rameno Božky a jej predlžovací stolík boli zarovno so stolovou doskou. Dokopy sa na upevnenie každej tyče použili štyri matice. Tyče sa následne zrezali a zabrúsili, keď si do nich Nina asi dvadsaťkrát udrela koleno.

Pohľad zdola

(učím sa písať na grafickom tablete)

Pohľad zhora

Podporné nohy sa samozrejme umiestnili v takej výške, aby priestor medzi nimi a stolovou doskou dovoľoval ešte upevnenie závitových tyčí pomocou matíc.
Zdalo by sa, že už môže zazvoniť zvonec, no stôl bol začarovaný, nedovoľoval výmenu spodnej cievky zboku. Preto bolo potrebné prelomiť čary a vymyslieť otvor, ktorý príliš nenaruší jeho stabilitu. A tak hľadali a vymýšľali, merali a značili. Zvíťazilo kúzlo priamočiarej pílky.

Vznikol otvor v doske na sedenie Božky a tiež v prednej doske, ktorá podopiera plochu stola. Kdežto predtým by cez medzeru medzi nimi prst prepchal len Janko Hraško, teraz už cievku pohodlne vymení aj bežný obyvateľ kráľovstva.

Pamätalo sa aj na menší otvor v prednej doske vpravo, slúžiaci na kolennú páku, ktorá dvíha pätku. Kolenom!

Božka si sedela a hovela a páčilo sa jej to. Mnohí by sa uspokojili so stolom v tejto podobe, nejakú povrchovú úpravu ale potreboval.

Nina mala rada všetko bodkované. Bodkovanú bundu, bodkovaný bicykel, bodkovaný stojan na nite. Biela kráľovná s červenými tlačidlami musela mať červený bodkovaný stôl. Bodkovaný ako muchotrávka. A aby si pamätala, že stolík má drevený, namiesto bielych bodiek sa pri maľovaní vynechalo miesto a vznikli bodky s pôvodnou štruktúrou dreva.

A potom sa lakovalo v troch vrstvách od svitu až do mrku.

Pár tipov pred umiestnením stroja.

Na sedaciu dosku sa dala nepoužívaná silikónová podložku na pečenie, aby Božka pekne sedela a niekam neodchádzala.

Perfektný tip z facebookovej skupiny so stojmi Bernina. Dievčatá, ktoré si stôl zabudovali do stola sa často sťažovali na lámanie rozširujúceho plastového stolíka, keď sa doň nechtiac opreli. Jednej to nedalo a po kúpení xtého nového stolčeka ho na konci podoprela kusom polystyrénu. Nech celé kráľovstvo oslavuje jej nápad!

S Božkou bývali aj neposlušné cvakačky, ktorým sa nechcelo pracovať a preto sa večne schovávali. Cvakačky teda dostali obojok a vôdzku. Odvtedy sa pohybujú len vo svojom výbehu a pekne čakajú na cvaka-cvaka-cvakanie nití.


Zazvonil zvonec a rozprávka pokračuje! 🙂

Musím povedať, že na zabudovanom stroji sa šije oveľa lepšie. A keď potrebujete voľné rameno, tak ho len vyberiete. Akurát si musíte dávať väčší pozor na to, čo pri šití skĺzne po stole až pod pätku. Ako mne minule zo spodnej strany švu časopis 😀

One Comment

  • Beata

    Ninka, super si to vymyslela! a mne si teda veľmi pomohla :).Tiež si idem “zapustiť a usadiť ” svoju mašinku .Ďakujem a prajem veľa krásneho šitia 🙂 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *