Môj brloh,  Návody

Vyšívaniny – vyšívané dekorácie v mojom brlohu

Brloh je moje miesto, v ktorom šijem. Som tu skoro každý deň a chcem sa tu cítiť príjemne. Väčšinou tu mám bordel (tvorivý!), ale steny to nezasahuje a preto som sa rozhodla pridať na ne nejaké dekorácie, ktoré inak väčšinou odmietam, pretože sú len lapačmi prachu.

Háčkovanie, štrikovanie, vyšívanie…

Hoci rada šijem a preto ma kopec ľudí zaradí aj do kategórie ,,rada háčkuje, štrikuje, vyšíva”, vôbec to nie je pravda. Aby sme si to ujasnili, nemám trpezlivosť na tieto ručné práce a keby neexistovali šijacie stroje tak ani nešijem. Iste, ručnému šitiu sa nedá vyhnúť, patrí to k tomu, naučila som sa to prežiť v únosnej miere 🙂

Pred dvomi rokmi

S tou netrpezlivosťou sa snažím aspoň remizovať, tak som si pred dvomi rokmi (apríl 2017) kúpila vyšívacie bavlnky a rámiky.
Dokopy to bolo 7 rámikov v rôznych veľkostiach. Nemám pôvodnú fotku, tak sem prepašujem už dokončené:

Vyšívacie bavlnky sú Mulinky z Českej Třebovej a mám ich ovinuté na štipcoch-super trik, aby sa nezamotávali

Prvé pokusy a krížiková výšivka

Tak som sa nadšene pustila do práce a nevzniklo nič vábne-iba akýsi vzorkovník, na ktorom som si skúšala rôzne stehy

Na ďalšie diela som si kúpila aj vyšívaciu tkaninu ,,Kanava 5″, vôbec som netušila, čo to znamená. Teraz už viem, že je to veľkosť očiek a v zahraničí je to Aida 14 count-dá sa vyšiť 14 krížikov na dĺžku 1 palca. Toto ŠITIE! som mala v brlohu vlastne až doteraz, ale už ho nahradilo niečo lepšie

Tradičné oznamko

Oznámenie o ukončení Mgr. štúdia som si takto vyšila a jeho originál som darovala starej mame. U nej som ako malá prvýkrát skúsila krížikovú výšivku.

font písma som nevybrala práve šťastne, ja viem

Robím z toho vedu

Keď som nastúpila do školy ako doktorandka (september 2017), tiež som si odekorovala pracovné prostredie:

Robím z toho vedu! Môj výmysel, aspoň si myslím
určite ho chcete vidieť aj v akcii 😀

Vyšívaniny nad Božkou a stojanom na nite

Od začiatku som sa chcela vyhnúť ,,tradičným” dekoráciám šijacích kútikov ako nápisy SEW, CREATE, mega nožnice z kartónu, veniec na dvere zo starých cievok s niťami, veľké plastové gombíky…

Postupne som si vymyslela nejaké ,,slogany”, ktoré sú mi blízke. Mám aj vyšívací stroj (Braňo) a mohla som to mať rýchlejšie, ale rozhodla som sa práve pre krížikovú výšivku, nad ktorou som strávila dosť času. A ďalší snáď už nestrávim, zas mi na nejakú dobu stačilo.
A teraz už k samotným výtvorom, ktoré mi visia na stene nad stojanom na nite a stolom pre Božku.
Ku každej výšivke aj vysvetlenie 😛

2x meter

Dvakrát meraj a raz strihaj!

Toto pozná každý a v mojom ponímaní je to hlavne o ,,dvakrát meraj”, nemusím pokračovať, lebo strihať sa môže aj stokrát, ale keď je zle odmerané SMOLA!

dvakrát meraj

2x meter to nazval môj drahý… fakt je to až také neočividné, keď vedel, že som si vyšívala dekorácie nad šijací stroj?
….
Muži.

náčrt krajčírskeho metra na štvorčekovom papieri

Je to len látka / len to len láska

Je to len látka – keď sa nepodarí, zas nič také hrozné sa nestalo. Dôležité je nebáť sa strihnúť. Tesať do kameňa toto!
Tiež si pekné látky nechávate ,,na potom”?

Je to len láska – to moje šitie, obetovala som mu celú izbu, mám toľko strojov, pokojne môžem tvrdiť, že ich zbieram, vo voľnom čase k tomu vždy sadnem, ak som mala aj iné koníčky tak už ich vytlačilo toto, dokonca som sa rozhodla si tým privyrábať, lebo toho produkujem toľko, že by som to nemal kam dávať. Je to stále len šitie?

Šťastný šivot

Trochu paródia na také tie motivačné texty aká sme krásna rodina, milujeme si a pomáhame sa a máme šťastný život. My máme steny prosté a dokonca biele. Asi nie sme moderní.

Čo je to šivot?
Šitie, to ako pradie stroj, cvakajú nožnice, sviští látka pri práci, šúcha sa rozrobený výrobok o stôl, praskajú nite pri páraní, syčí para zo žehličky, padajú špendlíky na zem, jazdí bežec po zipse… Celé to spektrum zvukov v mojom brlohu by som nenazvala lepšie ako ŠIVOT.

Vypáraj to hneď alebo navždy trp

Pre niekoho primitívna rýmovačka /áno, ja som ju vymyslela/, pre mňa ŽIVOTNÁ PRAVDA. Už som to písala aj inam, keby sa mi páčili tetovania, tak toto si dám vytetovať možno aj na obe ruky.

Viete, niečo sa nepodarí rovno ušiť a hovorí sa

Čo pokazí ihlička, to napraví žehlička.

Musím nesúhlasiť. BLBOSŤ! Keď je raz niečo krivé, nezachráni to ani svätená voda a musíte to opraviť. Dobre, nemusíte, ale keď ste ja, chcete – lebo pozerať sa potom na to prináša spomínané utrpenie.

Pravda je taká, že niektoré veci sa nedajú opraviť ľahko, niekedy musíte nahradiť celý diel a komu sa chce, však? Tak to ignorujete, veď to sa určite stratí, investujete do toho ďalší čas a materiál, prácu dokončíte a vyzerá to…
ZLE.
Viete, koľkokrát sa mi to už stalo? A koľkokrát som takto kvôli chybe na začiatku nakoniec aj tak párala hotovú vec? Veľakrát

Vypáraj to hneď a potom už netrp

Šijací stroj

Ten zaradím medzi dekorácie ,,musí byť”, hoci mi sem nechodia cudzí ľudia a aj slepý by si všimol, čomu sa venujem. Jediná výšivka z tejto kolekcie, ktorú som si kúpila (na všetky ostatné som si našla písma zdarma alebo vymyslela). Páčia sa mi staré stroje a kedysi bývali dokonca aj krásne zdobené. Síce nie ako tento, ale aspoň som využila ružové odtiene. Keď poviem, že som to vyšívala viac ako 16 hodín, budete si myslieť, že som pomalá alebo šialená?

Keď ti všetko trvá 300 rokov

,,Také tričko mám za polhodinu”, ,,toto si ale nemohla robiť celý deň”, ,,no to je super, to si tak večer oddýchneš, ušiješ tri-štyri tašky”, ,,no ale týmto tempom si predsa nič nezarobíš!”

Predstavy o tom, koľko času trávim pri šití a čo stihnem vyprodukovať sú dosť skreslené. Aj ja sama sa presviedčam, že môžem byť rýchlejšia ako viem byť. Ale nemôžem. Som slimák, dlho mi to trvá.

Nestíham ušiť všetky moje nápady, nestíham sa hrať v programoch, ktoré som si kúpila, nestíham si ani šiť všetko oblečenie a to ho až tak veľa nepotrebujem, nestíham. Mám pocit, že všetko dobehnem časom a niektoré veci naozaj postupne dokončujem (ako práve tieto vyšívaniny, dva roky mi to trvalo, no), iné upadnú do zabudnutia a ktovie, možno cez voľno, na materskej, PNke, dôchodku…

a máš teraz iba 25.

Na druhej strane, keď si uvedomím, čo všetko sa mi UŽ podarilo (a to mám UŽ 26), nevidím to až tak temne. Popri podľa mňa nie ľahkej škole (farmácia) som rozbehla podnikanie a nejak to plynie samo. A dokonca sa ľudia často čudujú, ako to stíham! Nepozerám televízor, upratujem minimálne, nemáme deti a šitiu venujem skoro všetky víkendy, ešte niečo?

Práca chvatná, málo platná

Kvalita je pre mňa dôležitejšia ako kvantita. Nechcem sa stresovať, chcem pri šití oddychovať a aby to ja nejak vyzeralo. Tak si na niektoré veci musíte ešte 274 rokov počkať.

Finished is better than perfect
alebo
Dokončené je lepšie ako dokonalé

To je jediné motto, ktoré ma natoľko zaujalo pri pozeraní si iných šijacích kútikov, že som ho chcela tiež.

Niekedy je lepšie prižmúriť oči nad vlastným perfekcionizmom. To, že ja vidím, že mi o 1 mm ušiel steh, alebo pri meraní zistím, že na našej veľkej deke má jedna strana o 1 centimeter menej… Prípadne som miesto tmavomodrej nite mohla použiť na tú látku ešte tmavomodrejšiu!

Pokiaľ to nie je viditeľné aj očami laika a nedalo sa aplikovať pravidlo ,,vypáraj to hneď”, pri takýchto nepresnostiach netrpím. Alebo len chvíľu, kým zabudnem. Nerobím dokonalé kópie ako pri pásovej výrobe, ale ručne nedokonalé originály.

DOKONčené je lepšie ako DOKONalé

A pridala som k tomu obrázok meme True Story. Lebo je to PRAuDA!!!

Čo vás (ne)zaujíma – zadné strany

Keď som začala vyšívať tieto krížikové výšivky, tak ich zadné strany vyzerali príšerne, plné zauzlených nití. Jediné šťastie, že pri písme narozdiel od obrázkov sa to ešte ako tak stratí. Neskôr som si už dávala pozor aj pri smere krížikovania a začisťovaní zadných nití, lebo cez tú kanavu mi dosť presvitajú.

zadná strana – ukončovala som aj medzi jednotlivými písmenami, aby mi nite nepresvitali na druhú stranu
uzle sú, lebo táto výšivka bola veľmi nahusto a nechcela som nite prevliekať pod šitie

Uchytenie v rámiku

Dalo mi celkom prácu prísť na to, ako sa hotová výšivka uchytáva v kruhovom ráme. Lebo – väčšina ľudí používa jeden kruh opakovane pri samotnom vyšívaní a hotovú vec zarámuje inak. Mne to v kruhu zas nejde, stále sa mi to uvoľňuje a nedrží napnuté, neviem to poriadne chytiť, tak som to radšej vždy nakoniec vyšívala normálne bez napnutia.

neviem vyšívať vo vyšívacom kruhu

Tipy pre ukončenie zadnej strany skúste hľadať ako ,,how to back embroidery hoop” Mne pomohlo toto video. Výšivky som pred zarámovaním podložila hrubším vatelínom, aby sa neposúvali. Ten som po uchytení zo zadnej strany odstrihla, nechala len vyšívaciu tkaninu a postupovala ako vo videu.

Prvé veci som rámovala ešte neznalá, podľa toho aj vyzerajú. Pri ďalších som už použila sťahovanie niťou a posledné majú aj zadnú stranu. Nie je to dokonalé, ale dokončené 😛

zadné strany august 2018 – koniec roka 2018 – august 2019

Hodiny mám od LaHodky, akurát mali biele ručičky, takmer neviditeľné, ktoré som prelepila na červeno.

A takto vyzerá tento kút miestnosti celkovo

,,kútik” teda brloh

Je mi tu príjemne 🙂

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *